Konsolidácia alebo ožobračovanie? Poslanci schválili zvyšovanie daní a odvodov

Parlament schválil opatrenia, o ktorých vláda tvrdí, že majú ozdraviť verejné financie. Za zákon zahlasovalo 78 poslancov. Zmeny, ktoré od začiatku nového roka zaťažia najmä zamestnávateľov, firmy a živnostníkov, sú podľa parlamentnej opozície „len žmýkaním tých, ktorí tvoria hodnoty.“

  • Vláda zdaní viac banky, Slovnaft, tabak a tvrdý alkohol.
  • Zvýši sa daň z dividend.
  • Firmy budú opäť platiť minimálnu daň.
  • Do druhého piliera si budete sporiť len 4 percentá.
  • Zamestnávateľom, SZČO a samoplatcom sa zvýšia zdravotné odvody.

Zmeny, ktoré od začiatku nového roka zaťažia najmä zamestnávateľov, firmy a živnostníkov, sú podľa parlamentnej opozície „len žmýkaním tých, ktorí tvoria hodnoty.“

Štát ich zaťaží vyššími daňami a zdravotnými odvodmi, znížením odvodov do druhého piliera.

Zásadným problémom schválených zmien je ďalšie zvýšenie ceny práce. Daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov je pritom na Slovensku dlhodobo najvyššie v celom regióne vrátane Rakúska a Nemecka.

Peniaze, ktoré opatreniami štát získa (približne 1,6 miliardy), chce obratom použiť na sľúbený príspevok na splátky hypoték, vyplatenie 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku a zachovanie rodičovského dôchodku, no aj na zriadenie a chod nového ministerstva športu. Najvýznamnejšia suma pôjde na dotovanie plynu pre domácnosti.

O zákone rokoval parlament minulý týždeň tri dni. V rozprave, ktorá dva dni trvala až do polnoci, vystúpilo 47 opozičných poslancov. Koalícia sa do diskusie ani raz nezapojila. Opozícia sa takto snažila predlžovať rokovanie, aby sa o zmenách trestného zákona a rušení špeciálnej nestihlo rokovať v tomto roku. Opozícia predložila šestnásť pozmeňujúcich návrhov.  Navrhli vypustenie zvyšovania zdravotných odvodov, zníženie odvodov do II. piliera, vypustenie minimálnej dane a vyššiu daň z dividend, zrušenie vyšších správnych a súdnych poplatkov. Parlament neschválil ani jeden.

Koalícia nedala hlasovať  o jednotlivých bodoch pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Galka, ktorý mal až 290 bodov. Išlo o vypustenie zvýšenia všetkých súdnych a správnych poplatkoch. Opozícia povedala, že koaliční poslanci tým porušili práva poslanca a dá to na Ústavný súd.

Podľa opozičných poslancov štát opatreniami ani nešetrí, ani nekonsoliduje. Poslanec Július Jakab (Slovensko, predtým OĽaNO) povedal, že nejde o lex konsolidácie, ale lex ožobračovania.

Poslankyňa Simona Petrík (PS) konštatovala, že to je aj lex zadlžovania, ktoré nás približuje na grécku cestu krachu.

„Konsolidáciu pripravovala centrála Smeru,“ konštatoval Štefan Kišš (PS). Podľa neho v skutočnosti nejde o žiadnu konsolidáciu, ale o zadlžovanie Slovenska.

Budúcim dôchodcom podľa neho dôchodky vláda berie tým, že znižuje odvody do druhého piliera. Tým, že vláda časť peňazí použije na trináste dôchodky, v skutočnosti nepomáha ani súčasným penzistom. Kišš im odkázal, že by mali myslieť na to, ako v Grécku museli znížiť o tretinu dôchodky, aby neskrachovali.

 

Zdroj : Denník N